Rośliny lecznicze dla każdego

Nagietek pełni dodatek do kosmetyków regenerujących i nawilżających suchą, łuszczącą się i wrażliwą skórę. Jest też składnikiem kosmetyków do włosów suchych i zniszczonych. Bywa stosowany w kremach gojących dłonie z powodu odmrożenia lub oparzenia. Stosowany też w maseczkach, mleczkach, kremach, pastach, szamponach i olejkach na cerę suchą, łuszczącą się i skłonną do infekcji, zaczerwienienia i pękania. Dużo przydatnych kosmetyków z nagietkiem można odnaleźć w internetowych sklepie zielarskim.

Nagietek to gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny astrowatych. Ma także inne lokalne nazwy: pazurki, miesięcznica, paznokietki. Prawdopodobnie wywodzi się z rejonów śródziemnomorskich lub Iranu, gdzie spotykany jest do dzisiaj na stanowiskach naturalnych. W wielu państwach świata, także w Polsce, jest uprawiany i czasami dziczejący. Nagietek jest rośliną leczniczą. Leki i kosmetyki na bazie tej rośliny można kupić w sklepach zielarskich.

O medykamentach naturalnych na bazie nagietka można dowiedzieć się dużo na blogu zielarskim. Nagietek ma spore zastosowanie wewnętrzne. Wewnętrznie zaleca się przetwory z nagietka w nieżycie żołądka i jelit, a w szczególności w przewlekłym i odpornym na inne leki wrzodzie żołądka i dwunastnicy oraz we wrzodziejących zapaleniu jelita grubego.

Blogi o ziołach zawierają dużo różnorakich ciekawostek na temat roślin leczniczych rosnących powszechnie w naszych ogrodach bądź na łąkach. Jedną z nich jest to, iż nagietek może służyć jako barometr, pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeżeli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza, to, że w tym dniu nie będzie deszczu.

Zewnętrznie stosuje się zwykle alkoholowe i olejowe wyciągi z kwiatów nagietka, gdyż podstawowe związki czynne nie rozpuszczają się w wodzie. Preparaty takie można kupić na przykład w internetowym sklepie zielarskim. Podaje się je w różnorakich uszkodzeniach skóry, jak kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka, a również w owrzodzeniach żylakowych.