Jaki prezent kupić małemu brzdącowi na pierwszą rocznicę urodzin? To często niełatwe wyzwanie dla mam, dziadków i wujków. Głowimy się: czy przytulanka będzie w porządku? Czy lepiej kupić konika na biegunach? Czy te zabawki będą rozwijające? Czy brzdąc będzie umiał się tym bawić?

Co kupić rocznemu dziecku na urodziny? To zazwyczaj trudne wyzwanie dla rodziców, babć i wujków. Pytamy sami siebie: czy przytulanka będzie w sam raz? Czy lepiej postawić na grzechotkę? Czy te zabawki będą godne zaufania? Czy brzdąc będzie umiał się tym bawić?

Przy wyborze zabawki na prezent musimy kierować się przede wszystkim informacją firmy o przeznaczeniu wiekowym umieszczoną na pudełku. Zabawka to nie odzież. Spodnie i sukienki wybiera się zwykle troszkę za duże, bo maluch rośnie w szybkim tempie. Rodzice wolą, żeby maleństwo ubrało sweterek czy bluzeczkę dopiero za kilkanaście tygodni, niż jeśliby miało ani razu ich nie założyć, bo będą za ciasne. Zabawki za to kupujemy adekwatnie do wieku. Nikt przecież nie schowa zabawki dziecku, mówiąc „to jeszcze nie dla ciebie”. Dziecko tego nie zrozumie.

Dobrze jest również pogadać z rodzicami małego brzdąca. Zapytać o jego upodobania. Jakie zabawki darzy wyjątkową sympatią? Czym bawi się z ochotą, a co nie zwraca jego uwagi? Które kreskówki przede wszystkim lubi oglądać? Toma i Jerry’ego, czy Świnkę Peppę? Kiedy się tego dowiemy, będziemy mogli przejrzeć oferty sklepów w poszukiwaniu pluszaka przypominającego ukochanego bohatera, układanki, czytanki z obrazkami.

Możemy być spokojni o bezpieczeństwo szkraba, pod warunkiem, że postawimy na zabawki ekologiczne. Warto wybierać je u rodzimych producentów. Najbezpieczniejsze tworzywa to drewno i tkaniny pochodzenia roślinnego, np. bawełna, sizal.

Przydatne będą również informacje o formie zabawy dziecka w wieku kilkunastu miesięcy. Łatwo zauważyć, że bobas pojmuje wiele z tego, co do niego mówisz. Chętnie odtwarza to, co robią inni, np. odkurzanie. Samodzielnie również wybiera, jaką rzeczą będzie się bawić. Roczny szkrab lubi innych, lecz nie potrafi jeszcze dzielić się zabawkami. Z tego względu zabawki powinny być przeznaczone do zabawy w pojedynkę.

Zabawki ekologiczne naszą pasją!